Ankara’da Görülmesi Gereken 5 Yer

İnsanların bazıları Ankara’nın çok fazla gezilip görülecek yerinin olmadığı yönünde çok yanlış bir inanışa sahiptirler. Oysa Ankara’da gezilecek yerler diye bir araştırma yapsanız karşınıza sayfalar dolusu tarihi ve doğal güzellik çıkacaktır. Böyle bir inanışın oluşmasında tanıtım eksikliğini çok büyük rol oynamaktadır.

Ankara gerek tarihi gerekse de siyasi açıdan hem dönüm noktasında olmuştur. Tarih sayfalarına baktığımız da adından çeşitli isimlerle hep söz ettirmiştir. Ankara en başta bu ülke için manevi önemi olan bir yerdir. Size Ankara’nın görülmesi gereken yerleri saymaya kalksak oldukça uzun sürecektir. Bundan dolayı Ankara’ya geldiğinizde kesinlikle görmeniz gereken 5 doğal ve tarihi yerleri sizler için sıraladık.

Anıtkabir

Ankara’da gezilecek yerler dendiği zaman akla tabii ki Atamızın naşının bulunduğu Anıtkabir ilk sırayı alacaktır. Burayı gezerken bir kez daha Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet duyarken ülkemiz ve milli bütünlüğümüz konusunda ki bilince tekrar varmış olacaksınız. Özellikle anne babalar çocuklarıyla beraber burayı muhakkak ziyaret etmeli ve destansı kurtuluş mücadelemizi bir kez de bu manevi duygunun çok yoğun yaşandığı yerde anlatmalıdırlar.

Hamamönü

Çok değil daha kısa süre önce kaderine terk edilmiş bu tarihi ve turistik Osmanlı konaklarının bulunduğu yer hummalı ve kaliteli bir restorasyon sonucunda Ankara’nın göbeğinde tarihi yaşayabileceğiniz Osmanlı evleri mimarisinin saygın örneklerini görebileceğiniz yorulduğunuzda bir cafeye oturup nefis Osmanlı kahvesini içebileceğiniz enfes bir manzara dönüşmüş durumdadır.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ankara’ya gelip de görmeden gitmemeniz gereken yerlerden biride Anadolu medeniyetler müzesidir. Paleotik çağdan günümüze kadar uzanan çok geniş bir tarihteki antik kalıntıların ve birçok medeniyete ait tarihi eserlerin kronolojik bir şekilde sunulan bu tarihi müze insanları tarih sahnesinde enfes bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Eymir Gölü

Ankara’nın oldukça fazla sayıda olan tarihi güzelliklerine nazire yaparcasına sizi doğanın o saf ve huzur veren güzelliğine alıp götüren Eymir gölü şehir gürültüsünden sizi alıp çok uzaklara götürecektir. Göl alanına girdiğiniz de bisiklet kiralayıp bu eşsiz manzarayı bisiklet eşliğinde gezebilirsiniz.

Harikalar Diyarı

Bu listeyi oluşturmak oldukça zor oldu çünkü Ankara’da gezilecek yerler oldukça fazla ve daha sayamadığımız onlarca tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır. Son sırayı ise çocuklara ayıralım dedik. Ankara dev Güliver heykeli ile ünlü aynı zamanda içinde lunapark, piknik alanları, mini golf sahası ve bol bol yeşil alana sahip olan bu park çocuklarınız ile doğal güzel bir zaman geçireceğiniz oldukça eğlenceli bir yerdir.

Dip not: Ankara’ya geldiniz ve gezip görecek yerler hakkında karar veremediyseniz internet sitemize girip incelemeniz yeterli olacaktır.

 

 

Facebook Comments

Ankara’da Görülmesi Gereken 5 Yer” için 2 yorum

  • 4 Mart 2018 tarihinde, saat 09:08
    Permalink

    ankaranin dikmeni birdaha gelirsem anitkabire giderim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.