Bilişim Teknolojileri Nedir?

Bilişim teknolojileri nedir? Sorusunun cevabından önce, teknoloji nedir? Sorusuna cevap vermek, bilişim teknolojilerini daha iyi bir şekilde anlamamıza yardımcı olacaktır. Herhangi bir sanayi dalındaki çalışmalarda kullanılan aygıt, araç ve gerecin yanı sıra, yapım aşamalarını da ele alan bilgi ve uygulamaların bütünüdür demek, teknoloji nedir? Sorusunun cevabı olarak tanımlanmaktadır.

Bilişim Teknolojileri Nedir?

Bilişim teknolojileri nedir? Sorusunun cevabını ise; Bilgilerin bir yerden çok farklı bir yere, mesafe, yer ve zaman konusunda sıkıntı olmadan ileten teknolojilere, bilişim teknolojileri denilmektedir şeklinde verebiliriz.

Günümüzde bilişim teknolojileri her ne kadar sadece İnternete bağlı teknoloji olarak algılansa da, akıllı telefonlar dışında kalan cep telefonları ve telsiz telefonlar gibi teknolojik aygıtlarda, bilişim teknolojisi kapsamında değerlendirilmektedir.

Sesli, görüntülü veya yazılı bilgilerin bir veri ağında toplanarak, başka bir yere gönderilmesi işlemleri, direkt olarak bu teknoloji ile yakından alakalıdır. Dünyamızın hızlı bir şekilde değişmesindeki en temel etkenler arasında bulunan bilişim teknolojisi, donanım, yazılım, hizmetler ve ekipmanlar şeklinde 4 temel kategoriye ayrılmaktadır.

Adı geçen teknolojiyi sadece bilgisayar ve internete bağlı cihazlar olarak görmemek gerekir.

Radyo ve televizyon vericileri, telgraf hattı  teknolojisi, alıcı istasyonlar, video ve ses kayıt cihazları, izoleli kablolar ve bilgi işlem ekipmanlarının tamamı, bilişim teknolojileri kapsamında değerlendirilmelidir.

Günümüzde en hızlı şekilde ilerleyen teknolojik alan olup, önemli diğer teknolojik gelişmelerinde temelini oluşturmaktadır.

 

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.